Studerande drift- och underhållstekniker antagen till internationell workshop

Av: Alexandra Lovén

Anton växte upp med musiken i centrum. Men under gymnasiet fick han upp ögonen för något annat – el och energi. Med åren växte ett intresse för vätgasteknik fram, utbildningsvalet föll därför senare naturligt på drifttekniker inom just vätgas på Teknikhögskolan. Ett val som visade sig vara helt rätt – nu har han nämligen blivit antagen till en internationell workshop tillsammans med andra drifttekniker runt om i Europa. Här berättar Anton mer om den!
Studerande drift- och underhållstekniker Anton Karjalainen

– Jag läste tidningen om Hans-Olof Nilsson och hans vätgasteknologi i hushållet och hur allt fungerar, vilket lät för bra för att vara sant. Så jag kände mig tvungen att skicka en ansökan till utbildningen!

Anton Karjalainen, studerande Drift- och underhållstekniker vätgas

Grattis till antagningen Anton! Hur känns det?

– Tack så mycket. Det känns verkligen jätteroligt att ha blivit utvald till den här workshopen. Jag är väldigt tacksam för mina utbildningsledare, särskilt Tonie, som har inspirerat mig mycket och delat med sig av värdefulla tips.

– Tonie har arbetat och utbildat sig utomlands och det var faktiskt genom honom jag fick chansen att vara med på ett webinarium om vätgaskomprimering. Där berättade de hur tekniken fungerar, vad man behöver tänka på, och vilka lösningar som finns. Det blev verkligen en fördjupning utöver det vi har lärt oss i skolan, särskilt ur ett driftteknikerperspektiv.

– I slutet av webbinariet berättade de att det skulle hållas en workshop, så jag tog chansen och skickade in CV och personligt brev, och nu står jag här!

Berätta, vad handlar workshopen om?

De som organiserar hela workshopen för drift och underhållstekniker heter European Forum for Reciprocating Compressors. Den börjar på Rijswijks forskningsinstitut för introduktion utanför Rotterdam. Men vi kommer bland annat också besöka en kompressorleverantör och Shells egna utbildningscenter.

Workshopen avslutas i Tyskland där vi ska få en rundvandring på ett bränsleföretag och så kommer jag åka till en fabrik som framställer kvävgas för att sedan avrunda resan med att få ett certifikat för workshopen.

Man kan säga att jag kommer få 'hands on'-erfarenhet av kompressorer och hur branschen fungerar.

Så spännande! Hur upplever du utbildningen i övrigt?

Utbildningen är ny och jag tycker att den är väldigt bra och relevant för att bli drift och underhållstekniker inom vätgas. Just nu är jag på min första LIA och all kunskap jag har fått under första året kommer till användning på arbetsplatsen!

Det bästa momentet i utbildningen hittills var det praktiska tillfället, där jag träffade alla mina klasskamrater i verkligheten.

Jag lärde mig att bocka och koppla rör samt massa andra saker om rörledningar och ventilerna, vilket inte går att lära sig från en datorskärm. 

Skulle du rekommendera andra att läsa utbildningen?

Jag rekommenderar starkt den här utbildningen! Kunskapen man får är väldigt sällsynt och man blir verkligen en pionjär när man kommer ut i branschen.

Liknande artiklar ↯

Från elitsatsande längdskidåkare till elkraftsingenjör
31 mars, 2025 Intervju

Från elitsatsande längdskidåkare till elkraftsingenjör

Den före detta elitidrottaren Bob valde att lägga skidorna på hyllan och satsa på en karriär som elkraftsingenjör!

30 YH-utbildningar som leder till jobb
27 februari, 2025 Nyhet

30 YH-utbildningar som leder till jobb

8,4 av 10 får jobb kort efter examen. Här berättar vi mer om YH som utbildningsform och presenterar årets utbud!

Ökad kompetensbrist – akut utmaning för den gröna omställningen
13 december, 2024 Nyhet

Ökad kompetensbrist – akut utmaning för den gröna omställningen

Energibranschen sysselsätter 68 000 människor. Men det behövs fler! Här listar vi de hetaste yrkesrollerna inom branschen....