Mette berättar om att hon valde YH på Teknikhögskolan för det praktiska, arbetslivsnära upplägget och möjligheten att arbeta internationellt.
Hon beskriver starten av utbildningen: fokus på frontend (HTML/CSS) där teori och praktik kombineras och resultat syns snabbt.
Hon lyfter LIA som en stor fördel som ger arbetslivserfarenhet och värdefulla branschkontakter.
Viktiga egenskaper i yrket: nyfikenhet, noggrannhet, struktur samt samarbets- och kommunikationsförmåga.
Karriärmål och råd: bygga digitala lösningar som stärker företag; lång teknisk bakgrund krävs inte – våga testa, göra misstag och lära på vägen, tipsar Mette.
Fullstackutvecklare drömmer om att jobba med framtidens digitala lösningar
Av: Alexandra Lovén
Har du alltid drömt om att ge dig in i techbranschen?
– Min första kontakt med programmering var när jag läste kursen Programmering 1 på gymnasiet, vilket var spännande och annorlunda från allt annat på naturprogrammet.
– Förutom det har jag ingen större erfarenhet. Men med tiden har jag insett att det är en roll som nog passar mig som person – eftersom jag är noggrann, gillar att lösa problem, arbeta strukturerat och att hela tiden lära mig nya saker!
Dessutom ville jag rikta mig till ett yrkesområde med stor efterfrågan, med möjligheter att arbeta internationellt och inom många olika branscher!
Var yrkeshögskola ett självklart val för dig?
– För mig var yrkeshögskolan faktiskt ett självklart val, eftersom det är ett mer praktiskt upplägg med nära kontakt till arbetslivet. 💼
Mette fortsätter:
– Ett stort plus var också att utbildningen innehåller LIA. Det är en fantastisk möjlighet för att skaffa både arbetslivserfarenhet och knyta kontakter inom branschen. Det tycker jag är en stor fördel jämfört med en universitetsutbildning!
Vad tycker du om utbildningen hittills?
– Hittills tycker jag att utbildningen är intressant och givande, även om vi precis har börjat. Första kursen i branschkunskap gav en väldigt bra introduktion till yrket och hur arbetslivet inom IT fungerar. Det har varit jättekul att börja så smått med frontend-utveckling! Det har varit en bra balans mellan teori och praktik, vilket jag verkligen uppskattar! 👩💻
Att direkt se resultatet av vad man skapar ger en känsla av framsteg och är väldigt inspirerande!
Är det något moment som har varit lite extra kul?
– Vi har inte riktigt kommit till några större projekt än, men jag har verkligen uppskattat frontend-kursen hittills. Vi har fått börja koda med HTML och CSS. Det har varit jättekul att se hur snabbt man kan skapa något konkret och visuellt, med bara korta kodsnuttar. Jag är en kreativ person och älskar att sitta och experimentera och lära mig nya tekniker. Att direkt se resultatet av vad man skapar ger en känsla av framsteg och är väldigt inspirerande!
Vilka egenskaper tror du är viktiga för rollen Fullstackutvecklare?
– Jag tror att nyfikenhet, noggrannhet och god samarbetsförmåga är centralt i rollen. Nyfikenhet och att vilja lära sig nya tekniker gör att man kan hänga med i den ständiga utvecklingen av nya verktyg och ramverk. Noggrannhet och struktur är A och O för att kunna hantera kod och system på ett korrekt sätt! ☝️
Jag tror också att god kommunikations- och samarbetsförmåga är viktig, eftersom man ofta arbetar i team och behöver kunna diskutera tekniska lösningar!
Vad drömmer du om att jobba med efter examen?
– I den bästa av världar skulle jag arbeta med projekt eller på företag som kombinerar teknik med det jag brinner för i övrigt, som till exempel kulturproduktion eller ideella organisationer.
– Det vore roligt att använda mina kunskaper som Fullstackutvecklare för att bidra med digitala lösningar, system eller webbapplikationer som stärker verksamheten. Det spelar ingen roll om det handlar om att skapa bättre digitala plattformar för event, förenkla arbete inom välgörenhet eller utveckla kreativa lösningar inom mode och sömnad.
Det är det som är så spännande med fullstackutveckling! 👾
Inspireras av fler utvecklare 👇

"Om du är nyfiken på programmering är .NET det bästa valet"
Mudde är en av våra studerande .NET-utvecklare, här berättar han om sin upplevelse av utbildningen!

.NET-utvecklare slår hål på 3 myter om techbranschen
Ingrid Andersson bemöter vanliga myter inom techvärlden och ger värdefulla tips om branschen.

Kvinnliga techpionjärer och fördelar med en jämställd techbransch
Inspireras av techpionärerna Ada, Hedy och Margaret och ta del av fördelarna med en jämställd techbransch...
