×
 

Om en YH-utbildning har fler behöriga sökande än antalet platser genomförs ett urval. Urvalet ligger sedan till grund för antagningen. På den här sidan finns information om hur urvalsprocessen går till och vad som händer om du blir antagen eller får en reservplats.

Urvalsprocess

1

Urvalsprov & Poäng på betyg

I urvalsprocessen ingår ett webbaserat urvalsprov och ”poäng på betyg”.

Urvalsprov: Provet mäter din kunskap i engelska, logik, matematik och svenska samt din förmåga att förstå instruktioner. Som sökande får du en inbjudan via yh-antagning.se med info om hur och när provet behöver genomföras.
Poäng på betyg: Vissa kurser som ingår i behörighetskraven är meriterande och kan ge dig extra poäng. Vilka kurser som ger ”poäng på betyg” hittar du på yh-antagning.se.

2

Resultat blir urvalspoäng

Resultatet på urvalsprovet och ”poäng på betyg” räknas samman med din ansökan. Då får du en total urvalspoäng. Om flera behöriga sökande får samma resultat på urvalsprovet används den totala urvalspoängen som en utslagsformel.

Observera att urvalsprov och poäng på betyg inte gäller om du har gjort en sen anmälan.

3

Antagningsbesked

Utifrån resultatet i urvalsprocessen börjar vi anta behöriga sökande efter att den ordinarie ansökan har stängt. När antagningsbeskedet skickas ut får du ett automatiskt mejl med uppmaningen att logga in på yh-antagning.se. Där kan du läsa och svara på beskedet.

Har du blivit antagen?

Grattis! Nu behöver du svara på beskedet genom att tacka ja eller nej på yh-antagning.se. Om du inte meddelar oss inom tre dagar riskerar du att förlora din plats. Observera att antalet svarsdagar kan variera när vi närmar oss terminsstart, så dubbelkolla vad som står i ditt antagningsbesked.

Kom ihåg att du endast har möjlighet att gå en heltidsutbildning i taget på Teknikhögskolan. Har du redan tackat ja till en utbildning och får ett antagningsbesked till en annan utbildning du hellre vill läsa? Då behöver du tacka nej till den första utbildningen innan du kan tacka ja till den nya.

Har du fått en reservplats?

Det finns fortfarande chans att bli antagen – vi håller tummarna för dig! Som reserv behöver du inte göra något för att behålla din plats i reservlistan. När någon tackar nej till sin utbildningsplats flyttas du automatiskt upp i listan.

Om du som reserv blir antagen kan ditt antagningsbesked komma sent, ibland tätt inpå terminsstart. Var därför uppmärksam på eventuell information som skickas ut via yh-antagning.se.

Vanliga frågor

Sidan uppdaterades senast: