- Anna, Magdalena och Emma studerar till IT-säkerhetsspecialist i Helsingborg.
- Magdalena ville satsa på en karriär inom IT för att få nya utmaningar, Anna var intresserad av digitaliseringen och Emma fick upp ögonen när hon kom i kontakt med RSA-kryptering.
- De alla tre instämmer att det behövs fler kvinnor i IT-branschen för att öka inkludering och fler infallsvinklar.
- Det bästa med utbildningen är bredden, att få träffa arbetslivet och att få applicera sina teoretiska kunskaper på praktiska moment, enligt de studerande.
- De tipsar om att våga upptäcka IT-branschen, att tro på sig själv och om omställningsstudiestöd om man karriärväxlar in i branschen.
Vad driver er att studera till IT-säkerhetsspecialist?
Innan Anna började utbilda sig till IT-säkerhetsspecialist arbetade hon många år inom modebranschen med försäljning.
– Jag saknade främst nya utmaningar. Efter föräldraledigheten vågade jag ta steget till en ny utbildning. Jag känner många som arbetar inom IT-säkerhet och vet att behovet av fler kollegor behövs. Sedan är det flera områden inom yrket som alltid tilltalat mig, säger Anna.
Magdalena, som har bakgrund i hotellbranschen och egenföretagande inom byggbranschen, lyfter fram digitaliseringen som främsta argument för att ge sig in i IT-branschen.
– Nu när allt digitaliseras tycker jag att det är ett bra val av bransch att arbeta i. Det är mycket som ska skyddas och det behövs fler kunniga människor inom detta område. Jag har alltid varit intresserad av datorer och hur de fungerar. Nu har jag äntligen möjlighet att uppfylla min dröm, säger Magdalena.

”Med den här utbildningen känner jag att jag kan göra verklig skillnad i att skydda människors privatliv och säkerhet på nätet – det är en stark drivkraft.”
– Emma, studerande IT-säkerhetsspecialist
Emma kommer senast från universitetsvärlden där hon läste matematik med kryptering. I och med hennes passion för problemlösning och nyfikenhet för hur saker och ting är uppbyggt skrev hon sitt examensarbete inom RSA-kryptering, vilket väckte hennes intresse för IT-säkerhet.
– Drivkraften bakom mitt val av karriär inom IT-säkerhet är flerfaldig. Först och främst är det spänningen av ständiga utmaningar och behovet av kontinuerligt lärande inom området. Möjligheten att använda logiska färdigheter för att skydda information och bekämpa cyberhot känns både utmanande och givande, säger Emma.
Vikten av att öka andelen kvinnor i IT-branschen
– Absolut, det är väldigt viktigt att fler kvinnor väljer IT-yrken! Diversifiering inom IT berikar inte bara branschen med olika perspektiv och idéer, utan bidrar också till att skapa mer inkluderande och jämställda arbetsmiljöer. Kvinnor representerar halva befolkningen och deras deltagande inom IT-världen är avgörande för att utveckla teknik som tjänar alla, säger Emma.
Anna fyller i:
– Först och främst är det spännande att vara kvinna och ta steget in i denna värld. Jag är väldigt van vid att arbeta med män, så att det är ett mansdominerat yrke ser inte jag som ett problem. Däremot vet jag att det behövs mycket fler kvinnor inom IT-branschen.
– Vi kan ha andra infallsvinklar och synsätt på frågor i stort som jag tror kan vara fördelaktiga. Jag tror också att kvinnor har andra styrkor som de kan bidra med, som ofta fattas på IT-företag generellt. Jag tror på en bra blandning av olika individer, säger Anna.
Magdalena instämmer om att det behövs fler kvinnor i IT-sektorn och uppmanar till att fler kvinnor borde satsa på en karriär inom IT.
– Jag tycker inte att vi ska begränsa den typen av arbete till bara män – vi kvinnor klarar av alla typer av arbete, varför skulle detta vara annorlunda? Vi ska inte vara rädda för IT-branschen utan tvärtom – vi bör satsa på detta för att vi är duktiga, säger Magdalena.
Vad har varit det bästa med utbildningen hittills?
– Jag tycker att det bästa med utbildningen till IT-säkerhetsspecialist är bredden av områden den täcker. Vi har precis haft en rolig kurs i Linux Hardening. Andra kurser jag också ser fram emot just nu är informationssäkerhet och pentestning (ethical hacking). LIA-praktiken ser jag självklart också fram emot, säger Anna.
Anna berättar också att det har varit givande att träffa både leverantörer och anställda med kunskap inom IT-säkerhet och att få höra om deras resa. Magdalena tycker att det bästa med utbildningen är hur välplanerade skoldagarna är och att upplägget av undervisningen underlättar inlärningen.
– Vi har inte föreläsningar varje dag, vilket ger oss tid att lära oss saker på egen hand i lugn och ro, säger Magdalena.
Emma i sin tur lyfter fram att det framför allt har varit givande att kunna använda sig av sina teoretiska kunskaper i de praktiska moment som ingår i utbildningen. Men samarbetet med likasinnade studenter och stödet från engagerade lärare har också varit viktigt, poängterar hon.
Tre tips från våra IT-studerande 👩💻
– Jag uppmanar alla att utforska IT-sektorn – ett fält fullt av möjligheter för tillväxt och positiv påverkan, säger Emma.
– Jag tycker inte att vi kvinnor ska vara rädda för IT-branschen – vi behöver bara tro på oss själva, säger Magdalena.
– Jag vill passa på att tipsa om omställningsstudiestödet som man kan söka via CSN om man är över 27 år och matchar kriterierna, säger Anna.
Är du också intresserad av att ta steget in i IT-branschen och skydda Sverige mot digitala cyberhot?


