Utbildningarna som stärker Skånes energibransch

I slutet av januari 2019 fick vi ett glädjande besked från Myndigheten för yrkeshögskolan. Ett besked som innebar att vi skulle få starta två helt unika yrkeshögskoleutbildningar inom el och energi. I höst kan du därmed börja studera till Distributionselektriker eller Elnätsprojektör hos Teknikhögskolan i Lund. YH-utbildningar vi skapat tillsammans med branschen: "I dagsläget finns behov av cirka 3 000 nya personer i branschen" säger Ystad Energis VD.

Akut personalbrist för skånska energibolag

På grund av den rådande personalbristen som bara ökar hos skånska energibolag togs utbildningarna fram. Det är också den främsta anledningen till startbeskedet från myndigheten. Konkurrensen är tuff, vilket också resulterar i en ond cirkel där man många gånger rekryterar personal från varandra. Inga nya med rätt kompetens kommer ut i arbetslivet, så därför blir det nästan förgäves att försöka fylla sitt rekryteringsbehov.

– Det är inte lätt att hitta denna kompetens i vår region, så energibolagen konkurrerar skarpt med varandra om utbildade personer. Det handlar verkligen om att vi tar nyckelpersoner från varandra och det blir en särskilt stor problematik vad gäller elnätsprojektörer, säger Jessica Fredson som är VD på Ystad Energi.

Företagen vänder sig till Teknikhögskolan

För att få starta en yrkeshögskoleutbildning behöver vi backas upp av branschföretag som kan intyga den stora efterfrågan, både nu och på sikt. De företag som har slutit upp bakom beslutet att starta upp utbildningarna på Teknikhögskolan är många, här är hela listan!

 • Vattenfall
 • ONE Nordic
 • Skånska Energi
 • Kraftringen
 • Ystad Energi
 • Svenska kraftnät
 • Halmstad Energi
 • Höganäs Energi
 • Landskrona Energi
 • Ljungby Energi
 • Sölvesborgs Energi
 • Trelleborgs Energi
 • Bjäre kraft
 • Olofströms kraft
 • Staffantorps Energi
 • Sjöbo elnät
 • Öresunds kraft
 • Skurups elverk
 • ABB
 • Assemblin
 • Bravida
 • Infratek

Flera av dessa företag engagerar sig även i utbildningarnas framtid genom att sitta med i ledningsgruppen, med uppdraget att säkerställa relevant innehåll och hög kvalitet. De ser även till så att utbildningarnas innehåll motsvarar arbetsmarknadens framtida behov och krav.

Liknande artiklar

"Elektriker är inte de enda som jobbar med el"
17 december, 2020 Intervju

"Elektriker är inte de enda som jobbar med el"

Oscar är färdigutbildad distributionselektriker. Han hade länge varit intresserad av elteknik, men...

4 frågor till en framtida elkraftsingenjör
18 april, 2018 Intervju

4 frågor till en framtida elkraftsingenjör

Asmir är snart klar med första året av utbildningen Elkraftsingenjör. Här svarar...

Från vården till elkraftsbranschen
9 januari, 2018 Intervju

Från vården till elkraftsbranschen

Hanna Barklund läser till Elkraftsingenjör. Hon är inne på sista halvåret och just nu ute ...