Thomas blev konstruktör och fick jobb innan examen på bara två år

Thomas Hoel läste till Piping Engineer på Teknikhögskolan i Göteborg och tog examen 2015. Idag arbetar han med det han utbildade sig till, som konstruktör på Westerfors & Medbo. "Jag hade kontakt med företaget redan under studierna och mot slutet av utbildningen fick jag jobb här."
Tidigare studerande Thomas Hoel på sitt kontor
Thomas Hoel på sitt kontor

Vad lockade dig mest med Piping Engineer?

– Att det var konstruktion inom processindustrin! Jag har tidigare arbetat inom en annan teknisk inriktning, men lockades av den här branschen. Det bästa med utbildningen är att den täcker in vad yrket handlar om och man blir bra förberedd inför kommande arbetsliv. Man får med sig många bra ”verktyg” under utbildningen, som är viktiga för att sedan kunna göra ett bra arbete. Idag arbetar jag med konstruktion, spänningsanalyser och montageledning.

Vem passar som konstruktör?

– Man bör vara tekniskt intresserad och vilja arbeta i projekt. Det är värdefullt att vara ödmjuk och att du kan ta till dig av andra personers erfarenheter och kunskap. Har du inte pluggat på länge kan det vara tufft i början, men ge inte upp! Se till att ta hjälp av dina studiekamrater och ta vara på alla chanser och möjligheter som du får under utbildningen. Ta studierna på allvar!

Jag är väldigt nöjd med Teknikhögskolan och hela utbildningen.

Liknande artiklar

Irina läste till automationsingenjör, fick jobb på Siemens
9 september, 2021 Intervju

Irina läste till automationsingenjör, fick jobb på Siemens

Irinas teknikintresse växte fram under gymnasiet och efter studenten valde hon att plugg...

Projektarbete i CAD – från idé till färdig produkt
26 november, 2020 Intervju

Projektarbete i CAD – från idé till färdig produkt

Alice, Fredrik och David som pluggat till CAD-konstruktörer har utvecklat en helt unik...

Ferhats företag blev nominerat till Årets Nyföretagare
18 december, 2018 Intervju

Ferhats företag blev nominerat till Årets Nyföretagare

Tre år efter sin examen startade Ferhat eget företag som i höstas blev nominerat till...