Saja läser till Piping Engineer

Saja Alkorgi studerar Piping Engineer i Göteborg. Utbildningen har en tydlig inriktning mot 3D-konstruktion och just nu är Sajas klass ute på praktik, för att testa sina kunskaper i skarpt läge. Vi ställde några frågor till henne om utbildningen och den ofta mest uppskattade praktiken som hon gör på COWI.
Bonnie Wickström, rörkonstruktör på COWI och Saja Alkorgi, studerande på Teknikhögskolan
Bonnie Wickström, rörkonstruktör på COWI och Saja Alkorgi, studerande på Teknikhögskolan

Hur är det att vara ute på LIA?

– Det har varit väldigt nyttigt att komma ut på praktik! Utbildningen har gett mig rätt förkunskaper och gjort mig redo för praktiskt lärande. Jag har fått vara med min handledare på allt som ingår i hennes uppdrag, vilket har fått mig att känna mig delaktig och involverad redan från start. Vägledningen jag fått här har gett mig praktisk kunskap samtidigt som jag fått jobba med trevliga rörkonstruktörer.

Mitt drömjobb är rörkonstruktör och tack vare utbildningen är jag på god väg!

– Saja Alkorgi, studerande

– Jag sitter med i utbildningens ledningsgrupp som studeranderepresentant. Därigenom fick jag träffa skickliga chefer, bland annat på COWI som också är med i ledningsgruppen. Jag blev nyfiken på att lära mig om hur de jobbar och se vad de har för utvecklingsmöjligheter. För mig gick det jättesmidigt att få praktik. Jag mejlade chefen på COWI och fick svar direkt.

Varför ska man söka denna utbildning?

– Teknik- och industribranschen är under utveckling, vilket gör att vi rörkonstruktörer blir allt mer efterfrågade. Det här är utbildningen för dig som vill utvecklas och få ett bra lyft i karriären. Mitt tips är att våga, vara positiv och prova på nytt så ni når ert drömjobb!

Liknande artiklar

Fördomar om YH-utbildning
12 juli, 2022 Nyhet

Fördomar om YH-utbildning

Vi bemöter 10 påståenden som är långt ifrån verkligheten kring YH i allmänhet och teknikutbildningar i synnerhet!

Projektarbete i CAD – från idé till färdig produkt
26 november, 2020 Intervju

Projektarbete i CAD – från idé till färdig produkt

Alice, Fredrik och David som pluggat till CAD-konstruktörer har utvecklat en helt unik...

Thomas blev konstruktör på två år
19 november, 2019 Intervju

Thomas blev konstruktör på två år

Thomas läste till Piping Engineer i Göteborg. Idag arbetar han som konstruktör på Westerfo...