3 frågor till en automationsingenjör i Dubai

Reine tog examen från automationsutbildningen på Teknikhögskolan i Linköping 2016 och arbetar nu som automationsingenjör på uppdrag i Dubai. Här pratar vi om vad han har tagit med sig från utbildningen ut i arbetslivet och hans tips för att lyckas.
Reine Gustafsson, tidigare studerande på Teknikhögskolan
Automationsanläggning i Dubai

Jag rekommenderar alla som har ett teknikintresse att söka. Oavsett om du vill byta karriär eller vidareutveckla dig, är det värt en chans.

Hur var det att studera på Teknikhögskolan?

– Roligt! Att bli utmanad i ett ämne som är så fascinerande och varierande är mycket givande. Det bästa med att läsa på Teknikhögskolan var lätt klassen och våra utbildningsledare. Vi var en bra grupp vilket gjorde långa dagar lite enklare.

Vad från skolan har du användning för i arbetslivet?

– Det är en stor fråga, men två saker jag haft mest nytta av är förmågan att hitta information och att felsöka. Något jag fick öva flitigt på under utbildningen. Idag jobbar jag som konsult för Rejlers och här i Dubai är jag för kunds räkning för idrifttagning av en anläggning jag varit med att programmera.

Har du tips till andra som funderar på att söka utbildningen?

– Jag pratar ofta med folk om utbildning och jag får också frågan vart jag studerade. Mitt vanliga tips är att har tanken någon gång slagit dig på att bli något, gör det! Teknikhögskolan levererar en ypperlig möjlighet och underbart stöd som är en del i varför jag tror att utbildningen är så lyckad.

Liknande artiklar

Erfaren undersköterska blir nyexad automationsingenjör
24 februari, 2022 Intervju

Erfaren undersköterska blir nyexad automationsingenjör

Efter 25 år som undersköterska på demensboende bytte Annicka riktning i sitt yrkesliv....

Irina läste till automationsingenjör, fick jobb på Siemens
9 september, 2021 Intervju

Irina läste till automationsingenjör, fick jobb på Siemens

Irinas teknikintresse växte fram under gymnasiet och efter studenten valde hon att plugg...

Dhuhas inspirerande utvecklingsdriv
18 september, 2018 Intervju

Dhuhas inspirerande utvecklingsdriv

Från byggnadsingenjör i Irak till produktionsledare inom bygg och anläggning i Sverige...