Med anledning av spridningen av coronaviruset finns riktlinjer och övrig information samlat på AcadeMedias webb. Informationen uppdateras kontinuerligt.

YH-center i Eskilstuna

Event - 05/06/2019

”Examen på fredag – jobb på måndag”

Välkommen på öppet hus hos YH-center! Där finns vi på plats för att ge dig information om höstens yrkeshögskoleutbildningar på Teknikhögskolan i Eskilstuna.

  • Datum: 8 maj 2019*
  • Tid: 12.00-15.30
  • Plats: Alva Myrdals gata 4, 632 20 Eskilstuna

*Det kommer även att vara öppet hus den 9 maj.

Automationsingenjör robotik

2 år | Kostnadsfri och CSN-berättigad

– Jag tycker att det är fantastiskt med denna utbildning, behovet inom industrin är stort och utbudet litet. De svenska små- och medelstora företagen har en gigantisk utmaning de kommande åren. Användningen av robotar kommer öka med 10-15 % per år vilket innebär ett stort tryck på programmering och driftsättning, säger Tomas Berg, Nordenchef på SCHUNK Intec AB.

Elektronikingenjör

2 år | Kostnadsfri och CSN-berättigad

– Elektronik är i högsta grad branschöverskridande, ingår allt mer och utgör en allt större och viktigare andel i de produkter och tjänster som utvecklas inom olika branscher i Sverige, säger Magnus Svensson, programchef på Smartare Elektroniksystem.

Produktblad för YH-centers öppet hus i Eskilstuna

Publicerad: 2019-05-06