Våra studerande tipsar om [LIA]

Genom vår serie ”våra studerande berättar/tipsar om” får du information om ett specifikt ämne ”inifrån”, det vill säga från våra egna studerande. Denna gång ska Cenneth Hultman, som läser yrkeshögskoleutbildningen Elkraftsingenjör i Västerås dela med sig av sina tips kring praktikperioden, eller LIA (lärande i arbete) som det heter inom yrkeshögskolan.
Cenneth Hultman

Tips vid sökande av LIA-plats

Innan man börjar söka LIA-plats bör man kolla vilka slags jobb man kan få efter sin utbildning, titta under just din utbildning på Teknikhögskolans hemsida. Googla vad de olika jobben innebär och välj vilken inriktning du vill komma till efter din utbildning. Jag valde att inrikta mig på att bli konstruktör inom elkraft.

Välj företag som arbetar inom det som du är ute efter, googla företaget, kolla om du känner någon som redan jobbar där. Att ha goda kunskaper om företaget innan du ringer företaget är viktigt, kanske har de något omskrivet projekt som är intressant. Skriv ner informationen du samlat så att när du ringer eller mejlar dem för första gången kan du ha informationen liggandes framför dig. Man blir lätt stressad när man väl ringer och glömmer vad det var man skulle prata om.

Ytterligare information som är viktig att ta fram innan man ringer är vilken avdelning man vill komma till, om man är mer precis när man pratar med växel eller HR-avdelning så har man större chans att få LIA. Kan du få fram ett namn på avdelningschef kan det underlätta att komma rätt direkt.

När du fått kontakt med ett förtag som du vill komma till är det viktigt att få till ett snabbt möte, gärna samma dag eller senast två dagar senare. Det kan vara svårt att få till men säger du att du bara vill träffas fem minuter för att säga hej och få ett ansikte på den du pratat med så brukar det vara möjligt.

Inför LIA-perioden

Innan LIA-perioden kan det vara bra att läsa på sig lite om det arbete som du kan tänkas utföra. Pränta in begrepp som är vanliga, du uppfattas som kunnig om du pratar samma ”språk” som din handledare och det blir lättare för dig att förstå vad det är du ska göra.

Att tänka på under din LIA-period

LIA-perioden är inte bara en kurs som ska bockas av på vägen till din examen, det är din första arbetsplats. Här kommer du ha goda chanser att söka och få jobb efter avklarad utbildning, ha det i bakhuvudet när du är på din LIA-plats.

Var inte rädd för att ställa frågor men skriv ner svaren så du inte behöver fråga om samma sak flera gånger. Ta för dig av kunskaperna som din handledare har och lär dig så mycket som möjligt. Kom ihåg att du är där för att lära dig saker, om du märker att du bara får göra samma sak dag efter dag så kan det vara bra att påminna handledaren om att du främst är där för att få nya kunskaper.

Min LIA-plats

I skrivande stund så sitter jag på min andra LIA-plats. Jag jobbar med konstruktion till elkraftsanläggningar och ritar kretsscheman och skriver förbindningstabeller. Det är roligt att veta att det jag gör kommer bli en kraftstation i framtiden.

Jag har sett en station som jag ritade på till ett annat företag på min första LIA i verkligheten, ashäftigt!! Det är en riktigt bra känsla att få praktisera och att det man suttit och lärt sig i skolan blir till verklighet på en riktig arbetsplats.

Nu måste jag fortsätta att jobba, men det har varit kul att få dela med sig av mina erfarenheter till dig.

Lycka till!

/Cenneth

Så får du pengarna att räcka längre som studerande
17 januari, 2022 Tips

Så får du pengarna att räcka längre som studerande

Hur undviker man en tom studentplånbok? Enkla knep för att spara pengar som stude...

5 anledningar att läsa en YH-utbildning
2 augusti, 2021 Tips

5 anledningar att läsa en YH-utbildning

Vad är egentligen YH-utbildning och varför ska man plugga på yrkeshögskolan? Se Teknikhögskolans anl...

Tips till dig som ska söka LIA
11 december, 2020 Tips

Tips till dig som ska söka LIA

Att söka praktik kan jämföras med att söka jobb, ibland är det utmanande. Här är Tekn...

Allt du behöver veta inför skolstart
13 augusti, 2020 Tips

Allt du behöver veta inför skolstart

Att börja plugga kan kännas pirrigt, och det är mycket att ha koll på inför start. Hä...

Hur är det att läsa en YH-utbildning?
5 juli, 2020 Tips

Hur är det att läsa en YH-utbildning?

Hur är det att läsa en YH-utbildning jämfört med att plugga på universitet och högskola? Vi har prat...

Våra studerande tipsar om [LIA]
29 november, 2019 Tips

Våra studerande tipsar om [LIA]

Cenneth studerar till Elkraftsingenjör på Teknikhögskolan i Västerås. Här ger han tips på hur du som...

Trött på ditt jobb? Tips för dig som vill karriärväxla
18 juli, 2019 Tips

Trött på ditt jobb? Tips för dig som vill karriärväxla

Vill du byta inriktning mitt i karriären? Landa i rätt yrkesroll med en YH-utbildning...

Tips! Så söker du jobbet efter examen
12 juli, 2019 Tips

Tips! Så söker du jobbet efter examen

Har du tagit examen eller är du snart färdigutbildad? I den här artikeln listar vi våra bästa tips f...

Tips till dig som studerar i en ny stad
27 september, 2018 Tips

Tips till dig som studerar i en ny stad

Har du hunnit spana in din nya studentstad? Teknikhögskolan har samlat några användbara tips till di...

Därför ska du skaffa LinkedIn
9 augusti, 2018 Tips

Därför ska du skaffa LinkedIn

LinkedIn är en mycket bra plattform som har många fördelar. Exempelvis fungerar det som ditt digital...

10 tips för dig som läser på distans
10 september, 2017 Tips

10 tips för dig som läser på distans

Teknikhögskolan har samlat värdefulla tips som hjälper dig med planering vecka för vec...