Med anledning av spridningen av coronaviruset finns riktlinjer och övrig information samlat på AcadeMedias webb. Informationen uppdateras kontinuerligt.

Teknikhögskolan öppnar YH-flex för första gången

Nyhet - 05/25/2021

I höst erbjuder Teknikhögskolan för första gången extra platser på utvalda YH-utbildningar, för personer med tidigare yrkeskunskaper som vill ansöka om att validera sin kompetens. Det är en mer flexibel väg till examen där de som är behöriga får en individuell studieplan, så att de kan läsa in enstaka kurser som krävs för att kunna ta en examen inom området.

Årets utbud av YH-flex

Ansökan till YH-flex är öppen mellan den 25 maj och 30 augusti. Startdatum kan variera då vi skapar studieplaner för varje behörig individ som blir antagen. För mer information om YH-flex, kontakta de studerandeansvariga för YH-utbildningarna.