Teknikhögskolan öppnar YH-flex för första gången

I höst erbjuder Teknikhögskolan för första gången extra platser på utvalda YH-utbildningar, för personer som vill validera sin yrkeskompetens och ta examen. Vi kallar det YH-flex!

Vad är YH-flex?

YH-flex är en mer flexibel väg till examen! Det möjliggör för personer med tidigare yrkeskunskaper att kunna ta en examen inom området. Man ansöker alltså om att validera sin kompetens och läsa in enstaka kurser som krävs för en examen. Teknikhögskolan hjälper yrkesverksamma att få "papper" på sin kompetens genom att skapa individuella studieplaner, till de som är behöriga till utbildningarna.

Ansökan till YH-flex är öppen mellan den 25 maj och 30 augusti. Specifika startdatum kan variera då vi skapar egna studieplaner för varje behörig individ som blir antagen. För mer information om YH-flex, kontakta våra utbildningsledare.

Årets utbud av YH-flex

Liknande artiklar

Nytt kursutbud – få efterfrågad kompetens på några veckor
26 maj, 2023 Nyhet

Nytt kursutbud – få efterfrågad kompetens på några veckor

Nu kan Teknikhögskolan presentera årets kurser för dig som yrkesverksam. Spana in...

Tips för dig som vill karriärväxla
19 juli, 2022 Tips

Tips för dig som vill karriärväxla

Vill du byta inriktning mitt i karriären? Landa i rätt yrkesroll med en YH-utbildning. Här får du 3 tips för att karriärväxla!

Yrkesverksamma kompetensutvecklas inom digital transformation
28 april, 2022 Intervju

Yrkesverksamma kompetensutvecklas inom digital transformation

Jasmin och Juan satsar på upskill/reskill och kompetens...