Teknikhögskolan erbjuder fler korta YH-utbildningar

Nyhet - 06/11/2021

Igår kom beskedet om vilka korta YH-utbildningar vi på Teknikhögskolan blivit beviljade att starta 2021/2022. Myndigheten för yrkeshögskolan tilldelade oss totalt 250 platser, fördelat på tre utbildningar.

Korta YH är en perfekt väg för dig som yrkesverksam att få förnyad kunskap ”up-skill” eller fördjupad kunskap ”re-skill”. Vid detta ansökningstillfälle har myndigheten prioriterat utbildningar inom digitalisering, automatisering, energieffektivisering och klimatomställning. Alla korta YH-utbildningar är dessutom kostnadsfria och CSN-berättigande.

Korta YH-utbildningar 2021/2022

  • AI, maskininlärning och datavisualisering – grunder för utvecklare
  • GMP – Good Manufacturing Practice
  • Leda digital transformation
  • Maskin- och cybersäkerhet industri 4.0

Mer information om utbildningarna och när ansökan öppnar kommer att publiceras på vår webb inom kort, så håll utkik!