Tips! Så söker du jobbet efter examen

Har du tagit examen eller är du snart färdigutbildad? Då kan det vara dags att söka jobb, så att du kan komma till din drömarbetsplats. I den här artikeln listar vi våra bästa tips för dig som ska söka jobb efter examen!

1. Använd sociala medier

Nuförtiden används sociala medier alltmer för att hitta och rekrytera personal. Exempelvis annonseras jobb ut och delas i flöden och grupper. Har du inte redan en profil på LinkedIn, så råder vi dig att skaffa det! LinkedIn är en stor plattform för nätverkande och rekrytering, och fungerar som ditt digitala CV. Idag finns väldigt många företag på LinkedIn och spanar efter potentiella kandidater.

Ett tips är även att gå med i vår alumnigrupp på LinkedIn. Det är ett forum för alla som har en koppling till oss och där delas bland annat LIA- och jobbtips.

2. Se till att ha ett uppdaterat CV

Det är viktigt att ha ett uppdaterat CV med alla dina meriter, erfarenheter och utbildningar. Tänk även på att endast lyfta det som är relevant för tjänsten du söker för att uppfattas som mer professionell. Kom ihåg att hålla dig informativ i ditt CV!

3. Anpassa det personliga brevet

Om du söker jobb hos flera olika arbetsplatser är det bra om du anpassar det personliga brevet utifrån just det företaget och tjänsten, så att du inte skickar samma brev till alla. När företagen får anpassade personliga brev ser de att du har lagt ned energi och tid på att söka detta jobb hos just dem, vilket ger ett bra första intryck. Fundera även på vad du kan bidra med på arbetsplatsen och lyft det!

4. Håll ögonen öppna

Det är inte alltid som företag utlyser lediga tjänster, så håll ögonen och öronen öppna för jobbmöjligheter och tips från personer i din närhet. Kanske känner du någon som känner någon? Det är också bra att nätverka, så håll gärna koll på vad som händer i branschen som intresserar dig. Kanske kan du medverka på någon nätverksträff och knyta kontakter där?

5. Håll din ansökan relevant och koncis

En ansökan behöver inte vara lång, snarare tvärtom! Håll den relativt kort och lättförståelig, och lyft det som är viktigast och som väcker arbetsgivarens intresse.

Bonustips för dig som pluggar hos oss!

Ett annat tips är även att redan under studietiden göra ett bra jobb under LIA-perioderna. Om din LIA-plats inte kan erbjuda dig en anställning efter examen kan de säkert rekommendera dig till andra företag som är i behov av liknande kompetens.

Så får du pengarna att räcka längre som studerande
17 januari, 2022 Tips

Så får du pengarna att räcka längre som studerande

Hur undviker man en tom studentplånbok? Enkla knep för att spara pengar som stude...

5 anledningar att läsa en YH-utbildning
2 augusti, 2021 Tips

5 anledningar att läsa en YH-utbildning

Vad är egentligen YH-utbildning och varför ska man plugga på yrkeshögskolan? Se Teknikhögskolans anl...

Tips till dig som ska söka LIA
11 december, 2020 Tips

Tips till dig som ska söka LIA

Att söka praktik kan jämföras med att söka jobb, ibland är det utmanande. Här är Tekn...

Allt du behöver veta inför skolstart
13 augusti, 2020 Tips

Allt du behöver veta inför skolstart

Att börja plugga kan kännas pirrigt, och det är mycket att ha koll på inför start. Hä...

Hur är det att läsa en YH-utbildning?
5 juli, 2020 Tips

Hur är det att läsa en YH-utbildning?

Hur är det att läsa en YH-utbildning jämfört med att plugga på universitet och högskola? Vi har prat...

Våra studerande tipsar om [LIA]
29 november, 2019 Tips

Våra studerande tipsar om [LIA]

Cenneth studerar till Elkraftsingenjör på Teknikhögskolan i Västerås. Här ger han tips på hur du som...

Trött på ditt jobb? Tips för dig som vill karriärväxla
18 juli, 2019 Tips

Trött på ditt jobb? Tips för dig som vill karriärväxla

Vill du byta inriktning mitt i karriären? Landa i rätt yrkesroll med en YH-utbildning...

Tips! Så söker du jobbet efter examen
12 juli, 2019 Tips

Tips! Så söker du jobbet efter examen

Har du tagit examen eller är du snart färdigutbildad? I den här artikeln listar vi våra bästa tips f...

Tips till dig som studerar i en ny stad
27 september, 2018 Tips

Tips till dig som studerar i en ny stad

Har du hunnit spana in din nya studentstad? Teknikhögskolan har samlat några användbara tips till di...

Därför ska du skaffa LinkedIn
9 augusti, 2018 Tips

Därför ska du skaffa LinkedIn

LinkedIn är en mycket bra plattform som har många fördelar. Exempelvis fungerar det som ditt digital...

10 tips för dig som läser på distans
10 september, 2017 Tips

10 tips för dig som läser på distans

Teknikhögskolan har samlat värdefulla tips som hjälper dig med planering vecka för vec...