Så får du pengarna att räcka längre som studerande

En begränsad inkomst kan vara ett skäl till att många avstår från att utbilda sig till sitt drömyrke. Men, det finns många tips och tricks på hur du kan spara pengar som studerande. Här ger vi våra bästa tips på hur du undviker en ekande tom studentplånbok vid månadens slut!

1. Planera din matvecka

Genom att planera din matvecka kan du spara in mycket pengar på en månad. Att vecko- eller månadshandla, leta efter extrapriser, avstå dyra restaurangbesök och laga storkok hemma är heta tips. Genom att laga större grytor eller annan mat som går bra att frysa in skonar du inte bara plånboken - du slipper även laga mat varje dag.

Vissa mataffärer har också förmånliga erbjudanden för dig som studerande, bland annat ICA. Bara en "googling" bort finns även många tips på billiga och goda recept, bland annat på Portionen under tian.

2. Köp begagnad kurslitteratur

Varför köpa ny kurslitteratur när den kanske går att få tag på begagnad? Idag finns riktigt bra sidor där du kan hitta, köpa och även sälja begagnad kurslitteratur, bland annat Campusbokhandeln, Blocket och Studentapan. Teknikhögskolan har även en egen Facebookgrupp för studerande och alumner, för att enklare köpa och sälja kurslitteratur. Ansök om medlemskap i gruppen Köp & sälj kurslitteratur. Men det allra billigaste är förstås att låna kurslitteratur på ditt lokala bibliotek om böckerna finns där.

3. Kolla upp om du har rätt till bidrag

Alla yrkeshögskoleutbildningar på Teknikhögskolan berättigar till studiemedel från Centrala Studiestödsnämnden. Har du koll på vad mer du har rätt till som studerande? I vissa fall kan du faktiskt ha rätt till tilläggsbidrag utöver studiebidrag och studielån. Gör lite research! Till exempel kan du som ung få bostadsbidrag från Försäkringskassan och bara det kan handla om 1300 kronor i månaden. Se villkor på Försäkringskassans hemsida.

4. Utnyttja studentrabatter

Utnyttja studentrabatter om du ändå tänkt köpa något som du behöver. Mecenat och Studentkortet har många förmåner för dig som studerar på en yrkeshögskola. Det behöver inte handla om prylar, du kan även hitta billigare mobilabonnemang.

5. Se över dina utgifter

Det är inte alltid ett alternativ att förändra sin bostadssituation, men kanske kan du förhandla om ditt elavtal eller säga upp en dyr prenumeration av en streamingtjänst som du inte använder så mycket? Om det är något du vill ha, men inte behöver just nu, kan en idé vara att önska sig det i födelsedagspresent.

Så får du pengarna att räcka längre som studerande
17 januari, 2022 Tips

Så får du pengarna att räcka längre som studerande

Hur undviker man en tom studentplånbok? Enkla knep för att spara pengar som stude...

5 anledningar att läsa en YH-utbildning
2 augusti, 2021 Tips

5 anledningar att läsa en YH-utbildning

Vad är egentligen YH-utbildning och varför ska man plugga på yrkeshögskolan? Se Teknikhögskolans anl...

Tips till dig som ska söka LIA
11 december, 2020 Tips

Tips till dig som ska söka LIA

Att söka praktik kan jämföras med att söka jobb, ibland är det utmanande. Här är Tekn...

Allt du behöver veta inför skolstart
13 augusti, 2020 Tips

Allt du behöver veta inför skolstart

Att börja plugga kan kännas pirrigt, och det är mycket att ha koll på inför start. Hä...

Hur är det att läsa en YH-utbildning?
5 juli, 2020 Tips

Hur är det att läsa en YH-utbildning?

Hur är det att läsa en YH-utbildning jämfört med att plugga på universitet och högskola? Vi har prat...

Våra studerande tipsar om [LIA]
29 november, 2019 Tips

Våra studerande tipsar om [LIA]

Cenneth studerar till Elkraftsingenjör på Teknikhögskolan i Västerås. Här ger han tips på hur du som...

Trött på ditt jobb? Tips för dig som vill karriärväxla
18 juli, 2019 Tips

Trött på ditt jobb? Tips för dig som vill karriärväxla

Vill du byta inriktning mitt i karriären? Landa i rätt yrkesroll med en YH-utbildning...

Tips! Så söker du jobbet efter examen
12 juli, 2019 Tips

Tips! Så söker du jobbet efter examen

Har du tagit examen eller är du snart färdigutbildad? I den här artikeln listar vi våra bästa tips f...

Tips till dig som studerar i en ny stad
27 september, 2018 Tips

Tips till dig som studerar i en ny stad

Har du hunnit spana in din nya studentstad? Teknikhögskolan har samlat några användbara tips till di...

Därför ska du skaffa LinkedIn
9 augusti, 2018 Tips

Därför ska du skaffa LinkedIn

LinkedIn är en mycket bra plattform som har många fördelar. Exempelvis fungerar det som ditt digital...

10 tips för dig som läser på distans
10 september, 2017 Tips

10 tips för dig som läser på distans

Teknikhögskolan har samlat värdefulla tips som hjälper dig med planering vecka för vec...