Med anledning av spridningen av coronaviruset finns riktlinjer och övrig information samlat på AcadeMedias webb. Informationen uppdateras kontinuerligt.

Meetup med föreläsning och TED Talks i Göteborg

Event - 01/24/2020

Kicka igång det nya decenniet genom en Meetup! En kväll bestående av en inspirerande föreläsning från Nonsultant AB, nätverkande och TED Talks med de studerande från Teknikhögskolans programmeringsutbildningar i Göteborg!

Om ”Where did my mail go?”

Det här är en programsspråksoberoende, och öppen, föreläsning, som lyfter upp frågan runt vår mejlhantering och den kommer att väcka tankar om de utmaningar som finns kring bland annat säkerhet i dagens mejlsystem.

Med ”öppen föreläsning” menar vi att alla är välkomna, oavsett om du pluggar hos oss, någon annanstans eller kommer från ett företag. Observera att du behöver anmäla dig för att medverka.

  • Datum: 5 mars
  • Tid: 17.00-20.00
  • Plats: Anders Personsgatan 14, 416 64 Göteborg

Agenda

  • Enklare förtäring
  • Föreläsning – Where did my mail go?
  • Mingel
  • TED Talks från studerande

Om föreläsaren

Nonsultant AB är ett startup-företag som fungerar som konsulter inom mjukvaruutveckling. Stephan Kaas Johansen som representerar företaget under kvällen, har många års erfarenhet av IT-branschen, där han bland annat har arbetat inom utveckling med backend-frågor. Han har också ett stort engagemang inom utbildning, där han sitter med i ledningsgruppen och utbildar på våra IT-utbildningar.

Anmälan

Anmäl dig via Meetup.com. Det finns ett begränsat antal platser, så passa på att anmäl dig och dina kollegor eller vänner idag!

Publicerad: 2020-01-24