Med anledning av spridningen av coronaviruset finns riktlinjer och övrig information samlat på AcadeMedias webb. Informationen uppdateras kontinuerligt.

Meetup i Göteborg

Event - 02/14/2019

VARMT VÄLKOMNA TILL TEKNIKHÖGSKOLANS MEETUP

Välkomna till Teknikhögskolans Meetup i Göteborg den 5 mars, klockan 17-20. Träffa våra studerande som läser yrkeshögskoleutbildningen Fullstack Developer.NET* och njut av innovativa presentationer. Att medverka är kostnadsfritt och vi bjuder på lättare förtäring.

Agenda

  • Iris Classon, tidigare studerande, talar om .NET Core, .NET Standard och ASP.NET Core
  • Företaget Webmind talar om Umbraco
  • Studerande berättar om egna projekt
  • ”The Pick-Up” – uppföljning av projekt/workshop från tidigare Meetup

As awesome as the game changers .NET Core, .NET Standard and ASP.NET Core are, we can’t blame developers, junior as well as senior, for being confused. In this session I’ve summarized the top 30 things you should know to get up to date. What is .NET Core? What does the Standard do? How do I do cross platform testing of Standard projects? Can I use ASP.NET Core with the full framework? How can I stay up to date? These and many more questions answered in this dense, but fun, session on the core things you should know about .NET Core.

– Iris Classon.

Anmälan

Mejla ert företags anmälan till studerandeansvarig Helén Olofsson, på helen.olofsson@plushogskolan.se – senast 27 februari.

*Från hösten 2019 heter YH-utbildningen .NET-utvecklare.

Publicerad: 2019-02-14