Med anledning av spridningen av coronaviruset finns riktlinjer och övrig information samlat på AcadeMedias webb. Informationen uppdateras kontinuerligt.

Korta YH-utbildningar öppnar för sen anmälan

Nyhet - 09/10/2020

Du har väl inte missat att vi tidigare i år fick tilldelning på flera korta YH-utbildningar av Myndigheten för yrkeshögskolan? Det är ett nytt koncept av komprimerade utbildningar som ger dig spetskunskap på bara några veckor. Vi fick fem helt nya korta YH-utbildningar att starta till hösten 2020 och kanske missade du att ansöka innan ordinarie ansökningstid var slut? Nu har du i alla fall möjlighet att göra en sen anmälan till flera av dem med chans att bli antagen till starten den 28 september 2020.

Korta YH som du fortfarande kan söka

Nedan utbildningar är öppna för sen anmälan, vilket innebär att det fortfarande finns chans att bli antagen. Vi har inget sista ansökningsdatum för dessa korta YH-utbildningar, utan de kan komma att stängas med kort varsel. Så om du vill ha chans att hoppa på när utbildningen startar så är det bäst att skicka in din sena anmälan så snart som möjligt. Läs mer om vad sen anmälan innebär här >>

3D-ritning i Model Based Definition

  • 10 veckor
  • 75 % studietakt
  • Kurser som ingår: 3D-ritning Model Based Definition

Automation för processoperatörer

  • 13 veckor
  • 100 % studietakt
  • Kurser som ingår: Matematik och Automation med ellära

Design och 3D-printing i SOLIDWORKS

  • 14 veckor
  • 75 % studietakt
  • Kurser som ingår: Design för 3D-printing och SOLIDWORKS

Alla korta YH-utbildningar läser du på distans. De är dessutom både kostnadsfria och berättigar till studiemedel från CSN.

Vi har även en kort YH-utbildning som fortfarande har öppet för ordinarie ansökan till och med den 14 september, nämligen Entreprenadjuridik. Observera att Entreprenadjuridik startar i oktober/november.