Dhuha inspirerar med sitt utvecklingsdriv

Från byggnadsingenjör i Irak till produktionsledare inom bygg och anläggning i Sverige. Och nu fortsätter vidareutvecklingen för Dhuha Kaband som påbörjar studier till VVS-ingenjör.
Dhuha Kaband, studerande på Teknikhögskolan

Dhuha Kaband är är i grunden utbildad byggnadsingenjör från Bagdad. När hon kom till Sverige vidareutbildade hon sig inom branschen och läste till Produktionsledare bygg och anläggning på Teknikhögskolan i Linköping. Med passion för yrket och branschen är hon ständigt utvecklingsbenägen och för henne var det ett självklart val att fortsätta utvecklas på Teknikhögskolan.

Vi tycker att det är så fantastiskt att få vara med på människors utvecklingsresor. Nu påbörjar hon sin andra YH-utbildning hos oss och den här gången gör hon resan mot att bli VVS-ingenjör. Vilket utbildnings- och erfarenhetsbagage hon har skaffat sig. Snyggt jobbat! Lycka till med dina fortsatta studier hos oss.

Jag rekommenderar Teknikhögskolan till alla som vill utvecklas eller byta jobb.

– Dhuha Kaband, studerande

Liknande artiklar

Chef i en mansdominerad bransch
23 juni, 2020 Intervju

Chef i en mansdominerad bransch

Emmalena blev chef efter utbildningen Bygg- och an...

Från frisör till produktionsledare inom bygg och anläggning
19 juli, 2019 Intervju

Från frisör till produktionsledare inom bygg och anläggning

Horiye flyttade till Sverige som tioåring. Nu, nästan 30 år senare, är hon på väg mot...

3 frågor till en produktionsledare inom bygg
11 april, 2017 Intervju

3 frågor till en produktionsledare inom bygg

Möt Robert Stenlund som är 26 år och snart tar examen som Produktionsledare bygg efte...