Med anledning av spridningen av coronaviruset finns riktlinjer och övrig information samlat på AcadeMedias webb. Informationen uppdateras kontinuerligt.

Certifieringsutbildning med Amazon Web Services

Nyhet - 11/04/2019

Amazon Web Services har tillsammans med Teknikhögskolan tagit fram en certifieringsutbildning som riktar sig specifikt till dig med erfarenhet inom el och industriteknik. Med goda chanser till jobb efter utbildningen, och betald praktik på AWS, kan detta vara din chans att bli en riktig Amazonian! Ansök till den kostnadsfria utbildningen Data Center Engineering Operations Technician.

Betald praktik och goda chanser till jobb

Den kostnadsfria utbildningen startar under våren 2020 på Teknikhögskolan i Eskilstuna och Västerås.

När du utbildar dig till Data Center Engineering Operations Technician får du fördjupade kunskaper inom områden som gör dig redo att axla rollen som operativ drifttekniker inom datacenter. Under utbildningens sista 14 veckor spenderar du din tid med att lära dig arbetet hands on på AWS datacenter, där du gör praktik. Praktikperioden är på heltid och du får betalt under de pågående 14 veckorna.

Utbildningen är perfekt för dig som vill ta ett karriärkliv med spetskompetens inom datacenter. Skicka in din ansökan senast den 29 november 2019.