Med anledning av spridningen av coronaviruset finns riktlinjer och övrig information samlat på AcadeMedias webb. Informationen uppdateras kontinuerligt.

Automationsingenjörer på Coca Cola

Nyhet - 10/03/2017

Automationsingenjörer-på-studiebesök-coca-cola

Perfekt mix av teori och praktik

Vi är stolta över våra yrkeshögskoleutbildningar som med sina upplägg garanterar en närhet till utbildningarnas olika branscher. Och med branschnära utbildningar kommer såklart gästföreläsningar, praktik och studiebesök som en naturlig del i utbildningen.

Studiebesök på Coca Cola

Igår besökte våra Automationsingenjörer i Linköping Coca Cola European Partners för att få se deras produktion på nära håll och ta del av tillverkningsprocessens olika moment som omfattar en automationsingenjörs yrkesroll. På plats fick de studerande även ta del av företagets praktikupplägg, perfekt i timing för den stundande LIA-perioden.

Stort tack till Coca Cola för studiebesöket!

Publicerad: 2017-10-03