Med anledning av spridningen av coronaviruset finns riktlinjer och övrig information samlat på AcadeMedias webb. Informationen uppdateras kontinuerligt.

Antagningsbesked för HT-19

Event - 05/09/2019

Teknikhögskolans antagningsbesked för HT-19

Har du ansökt till någon av höstens utbildningsstarter på Teknikhögskolan?

Då kommer antagningsbeskedet redan innan midsommar, den 19 juni! Antagningsbeskedet skickas ut genom yh-antagning.se, där du gjorde din ansökan. För att se och svara på beskedet behöver du logga in i systemet på ”mina sidor”.

Om du blivit antagen

Du måste meddela om du vill ha kvar din plats som antagen senast inom 4 dagar efter att du fått ditt antagningsbesked, annars riskerar du att förlora din plats. Du meddelar oss genom att tacka ja eller nej på ”mina sidor” inloggad på yh-antagning.se.

Om du står som reserv

Har du blivit placerad på vår reservlista? Då behöver du inte göra någonting, om du fortfarande vill behålla din plats i reservlistan (i yh-antagning.se kan du se vilken plats du står på). Om du vid ett senare skede blir erbjuden en utbildningsplats kan ditt antagningsbesked dröja, upp till några veckor in på höstterminen.

Lycka till!

Observera att antagningsbeskedet skickas ut i yh-antagning.se till dig som har ansökt till någon av våra YH-utbildningar inom den ordinarie ansökningsperioden, som var öppen mellan den 11 februari och 30 april 2019. Har du istället gjort en sen anmälan? Då kommer ditt eventuella besked senare, i mån av plats.

Publicerad: 2019-05-09