Med anledning av spridningen av coronaviruset finns riktlinjer och övrig information samlat på AcadeMedias webb. Informationen uppdateras kontinuerligt.

Ansökan öppen för vinterstarter 2021/2022

Nyhet - 05/26/2021

Visste du att vissa av Teknikhögskolans utbildningar startar på vinterhalvåret? Japp, så är det! Nu har ansökan öppnat för de YH-utbildningar som startar kring årsskiftet 2021/2022. Är du morgondagens elektronikingenjör eller elkraftsingenjör? Kanske automationsingenjör med expertis inom robotik? Ansök redan idag för chans att börja plugga i vinter!

Utbildningar som öppnat för ansökan

Olika sätt att bli behörig

Osäker på din behörighet? Oroa dig inte, det finns flera sätt att bli behörig till våra YH-utbildningar. Du kan bland annat läsa in kurser på Komvux, ansöka med reell kompetens eller gå en ”BFU”… Och glöm inte, du kan alltid skicka in en ansökan även om du inte är fullt behörig från början!