Med anledning av spridningen av coronaviruset finns riktlinjer och övrig information samlat på AcadeMedias webb. Informationen uppdateras kontinuerligt.

Ansökan är stängd, vad händer nu?

Nyhet - 05/01/2019

Två studerande

Nu har ordinarie ansökningsomgång stängt för höstens utbildningsstarter

Årets ansökningsperiod var öppen mellan den 11 februari till den 30 april, men eventuellt kan några av våra yrkeshögskoleutbildningar öppna för sen anmälan. Är du nyfiken på vilka det kan vara så håll utkik under morgondagen, den 2 maj, här på hemsidan eller i våra sociala medier.

Vad innebär sen anmälan?

En utbildning kan öppna för sen anmälan om det finns chans till restplatser efter att ordinarie ansökningsomgång är avslutad. Det innebär att det fortfarande finns möjlighet att söka och bli antagen till utbildningen! Observera att vi däremot inte kan garantera en utbildningsplats oavsett om du har sökt inom ordinarie ansökningstid eller som sen anmälan, men vi behandlar din sena anmälan i mån av plats.

Publicerad: 2019-05-01