Amazon Web Services på besök hos Teknikhögskolan

Tidigare i våras fick Teknikhögskolan i Västerås finbesök i form av Amazon Web Services. Ett besök som lockade många studerande, även från systerskolan Affärshögskolan.

Samtliga studerande på Teknikhögskolan i Västerås, Eskilstuna och Örebro samt Affärshögskolan i Västerås var bjudna. Vi pratar alltså om blivande elkraftsingenjörer, automationsingenjörer, fastighetsingenjörer, elektronikingenjörer, logistiker och inköpare.

AWS presenterade verksamhetens rekryteringsbehov

Amazon Web Service representerades av sju anställda med olika yrkesroller. En av dem flög till och med hela vägen till Sverige från Irland för detta tillfälle! Bland annat presenterade de sin verksamhet, förklarade vad ett webbcenter är och vilken typ av kompetens som de behöver rekrytera.

Kanske tror man att ett webbcenter endast har med IT att göra, men icke! Till en sådan stor anläggning behöver man många olika typer av yrkesroller som exempelvis kan ansvara för och sköta energi- och eldriften av anläggningen. Där passar våra elkraftsingenjörer, automationsingenjörer och fastighetsingenjörer in perfekt eftersom de har kunskap i ellära, som är en av delarna de söker.

Rollups intill klassrum för Teknikhögskolan och Amazon Web Services

Vi vill rikta ett stort tack till Amazon Web Services och alla som deltog under denna fantastiska eftermiddag!

Liknande artiklar

Blivande processoperatörer på besök hos Coca-Cola European Partners
5 februari, 2020 Nyhet

Blivande processoperatörer på besök hos Coca-Cola European Partners

Enormt lager och massiv produktion – det hittar vi på Coca-Cola i Stockholm. Våra ...

Event skapade för studerande och branschen
28 maj, 2019 Nyhet

Event skapade för studerande och branschen

Meetups, bransch- och nätverksdagar... Teknikhögskolan anordnar olika event för både studerande och ...

Branschen rycker i nyexaminerade komposittekniker
19 juni, 2017 Nyhet

Branschen rycker i nyexaminerade komposittekniker

Nu har vår andra kull komposittekniker tagit examen och de möter en minst ...