Med anledning av spridningen av coronaviruset finns riktlinjer och övrig information samlat på AcadeMedias webb. Informationen uppdateras kontinuerligt.

Allt du velat veta om Elektronikingenjör

FAQ - 07/12/2018

Du som läser det här, har troligtvis redan lusläst vår information om yrkeshögskoleutbildningen som du finner här, och nu vill du kanske djupdyka ytterligare i utbildningens upplägg och förutsättningar.

Hur är utbildningen upplagd?

Vanligtvis är det föreläsning 2-3 dagar i veckan och resten av tiden är egenstudier. Föreläsningarna pågår oftast mellan 8-17. Under de veckor som man är ute på praktik är det heltid på företaget som gäller.

Hur mycket LIA (praktik) är det i utbildningen?

Sammanlagt är det LIA under 24 veckor, fördelat på tre LIA-perioder.

Är utbildningen CSN-berättigad?

Ja, du kan ansöka om studiemedel genom CSN och dessutom är utbildningen kostnadsfri.

Vad läser man för kurser?

Nedan följer några av de kurser som ingår i utbildningen:

  • Analog och digital elektronik och kommunikation
  • Elektriska kretsar
  • Elektronikberäkningar
  • LIA (lärande i arbete)
  • Processorkunskap
  • Programmeringsmetodik
  • Tillämpad ellära – elektronik
  • Tillämpad ellära – strömförsörjning
  • Tillämpad matematik och fysik

Vad kan du jobba som efter utbildningen?

Efter utbildningen kan du jobba som elektronikingenjör, men även som mönsterkonstruktör, hårdvaruutvecklare, testingenjör eller produktsättare. Denna utbildning passar dig som har ett intresse för elektronik, kommunikation, rymdteknik, medicinsk teknik, fordon eller IT. Arbetsmarknaden efterfrågar kunniga ingenjörer och tekniker inom elektroteknik.

Kan man jobba samtidigt?

Detta är en helfartsutbildning och tempot är högt, särskilt för den som inte har någon tidigare erfarenhet från branschen. Vi rekommenderar därför att du siktar på närvaro under lektionerna och att du inte jobbar vid sidan av studierna.

Går det att läsa den här utbildningen på distans?

Tyvärr inte. Detta är en platsbunden utbildning och du går miste om mycket om du missar föreläsningarna.

Publicerad: 2018-07-12