5 anledningar att läsa en YH-utbildning

Yrkeshögskoleutbildning är en eftergymnasial utbildningsform som primärt existerar på grund av arbetsmarknadens behov av specifik kompetens. En YH-utbildning är praktiskt inriktad och ofta kortare än en universitets- eller högskoleutbildning. Här är några anledningar till varför du ska plugga YH!

Vad är unikt med en YH-utbildning?

Förutom praktikperioderna och att våra konsulter som föreläser kommer direkt från arbetslivet med mycket erfarenhet och uppdaterad kunskap, finns fler unika saker med yrkeshögskolan. Statistik visar att 93% av alla som tar examen från en YH-utbildning får jobb bara ett år efter avslutade studier.

En annan unik grej med yrkeshögskolan är behörighetskraven. Likt universitets- och högskoleutbildningar har även YH-utbildningar behörighetskrav. En YH-utbildning kan man ansöka till oavsett, då YH även lägger vikt vid motsvarande kunskaper som exempelvis att den sökande kan ha erhållit från arbetslivserfarenheter. Till exempel kan du sakna betyg i Engelska 6 men påvisa motsvarande kompetens, som gör att du ändå kan anses som behörig. Alternativt hjälper även YH dig att bli behörig, genom korta preparandkurser som ofta ligger till grund för att bli behörig.

5 anledningar att läsa en YH-utbildning

Snabb väg ut i ny yrkesroll

Hos Teknikhögskolan är du färdigutbildad inom 1-2 år och efter examen är du hett eftertraktad. Utbildningsformen passar dig som vill ta klivet in i en ny roll och anta nya utmaningar i ditt liv, oavsett om du kommer direkt från gymnasiet eller karriärväxlar efter många år som yrkesverksam.

Stor chans till jobb

En stor anledning till varför många väljer att läsa på yrkeshögskola är den höga anställningsstatistiken. Många som läser en YH-utbildning vet vad de vill jobba med, men framför allt vill de ha stora chanser till jobb direkt efter examen och få känna på yrkesrollen redan under studietiden. Generellt sett har 9 av 10 fått anställning inom ett år efter examen!

Praktisk inriktning

YH-utbildningar är praktiskt inriktade, vilket innebär att du får komma ut på praktik på en arbetsplats under en stor del av studietiden. Praktiken i YH-sammanhang kallas för LIA, som står för lärande i arbete och är en kurs, precis som vilken annan kurs under utbildningen. Tack vare praktiken får du chans att samla på dig praktiska färdigheter och erfarenheter som är värdefullt i ditt kommande yrkesliv. Många av våra studerande erbjuds dessutom anställning på sin LIA redan innan utbildningen ens är slut.

Skapade med företag och matchar marknadens behov

YH-utbildningar baseras på arbetsmarknadens kompetensbehov, vilket innebär att en YH-utbildning endast startar om det finns ett behov i branschen. Alla YH-utbildningar har en ledningsgrupp kopplad till sig med representanter från näringslivet som ser till att utbildningen håller hög kvalitet och att innehållet följer marknadens behov och krav. Det gör att du kan känna dig säker på att din framtida kompetens efterfrågas hos arbetsgivare.

Alltid CSN-berättigat och utbildare direkt från branschen

Alla våra YH-utbildningar är CSN-berättigade. De flesta är även kostnadsfria! Vi har föreläsare som är verksamma i branschen vilket gör att du får den senaste kunskapen inom området. Dessutom erbjuder yrkeshögskolan flera sätt att bli behörig, för att du och alla andra, ska ha möjlighet att utbilda sig.

Så får du pengarna att räcka längre som studerande
17 januari, 2022 Tips

Så får du pengarna att räcka längre som studerande

Hur undviker man en tom studentplånbok? Enkla knep för att spara pengar som stude...

5 anledningar att läsa en YH-utbildning
2 augusti, 2021 Tips

5 anledningar att läsa en YH-utbildning

Vad är egentligen YH-utbildning och varför ska man plugga på yrkeshögskolan? Se Teknikhögskolans anl...

Tips till dig som ska söka LIA
11 december, 2020 Tips

Tips till dig som ska söka LIA

Att söka praktik kan jämföras med att söka jobb, ibland är det utmanande. Här är Tekn...

Allt du behöver veta inför skolstart
13 augusti, 2020 Tips

Allt du behöver veta inför skolstart

Att börja plugga kan kännas pirrigt, och det är mycket att ha koll på inför start. Hä...

Hur är det att läsa en YH-utbildning?
5 juli, 2020 Tips

Hur är det att läsa en YH-utbildning?

Hur är det att läsa en YH-utbildning jämfört med att plugga på universitet och högskola? Vi har prat...

Våra studerande tipsar om [LIA]
29 november, 2019 Tips

Våra studerande tipsar om [LIA]

Cenneth studerar till Elkraftsingenjör på Teknikhögskolan i Västerås. Här ger han tips på hur du som...

Trött på ditt jobb? Tips för dig som vill karriärväxla
18 juli, 2019 Tips

Trött på ditt jobb? Tips för dig som vill karriärväxla

Vill du byta inriktning mitt i karriären? Landa i rätt yrkesroll med en YH-utbildning...

Tips! Så söker du jobbet efter examen
12 juli, 2019 Tips

Tips! Så söker du jobbet efter examen

Har du tagit examen eller är du snart färdigutbildad? I den här artikeln listar vi våra bästa tips f...

Tips till dig som studerar i en ny stad
27 september, 2018 Tips

Tips till dig som studerar i en ny stad

Har du hunnit spana in din nya studentstad? Teknikhögskolan har samlat några användbara tips till di...

Därför ska du skaffa LinkedIn
9 augusti, 2018 Tips

Därför ska du skaffa LinkedIn

LinkedIn är en mycket bra plattform som har många fördelar. Exempelvis fungerar det som ditt digital...

10 tips för dig som läser på distans
10 september, 2017 Tips

10 tips för dig som läser på distans

Teknikhögskolan har samlat värdefulla tips som hjälper dig med planering vecka för vec...